Ostatnie informacje
Sponsor strategiczny


Kategorie
Archiwa
Maj 2016
P W Ś C P S N
« mar   cze »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Archiwa miesięczne: Maj 2016

Chór „Echo Kresów” na Kresovianie 2016

Po raz trzeci chór “Echo Kresów” i soliści powracają z Gorzowa Wielkopolskiego ze zwycięskim pucharem i nagrodami !
Znany Kędzierzyńsko-Kozielski chór “Echo Kresów” pod dyr. Adama Wołkowskiego rozpoczął swój sezon koncertowy w 2016 r. od wygrania rywalizacji w Festiwalu Pieśni Kresowej “KRESOVIANA “ 2016  w Gorzowie Wielkopolskim.To już trzeci raz reprezentant Miejskiego Ośrodka Kultury w Kędzierzynie-Koźlu zgarnia główną nagrodę, puchar, wzbudzając podziw odbiorców i Jury wysoką klasą wykonawczą. Chór “ Echo Kresów” jako zeszłoroczny zwycięzca rozpoczynał i kończył XXIV Festiwal “KRESOVIANA” 2016.
Laureatami głównych nagród zostali także specjalnie wyróżnieni soliści, którzy występowali z akompaniamentem chóru “Echo Kresów” tj. Anna Woś, która tym razem występowała w podwójnej roli Wlady Majewskiej i Zofii Terne, Feliks Przeradzki, oraz  Jerzy Zabłocki, który bardzo udanie zadebiutował na  scenie wzruszając gorzowską publiczność.
Dla chóru był to sprawdzian swoich umiejętności po długiej kilkumiesięcznej przerwie w koncertach z przyczyn od chóru niezależnych. XXIV Festiwal”KRESOVIANA” odbył się tym razem w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim, przy  świetnym nagłośnieniu, oprawie reżyserskiej oraz wspaniałej atmosferze festiwalowej i pełnej sali publiczności. Tym razem organizatorzy wybrali formę spotkań kresowych chórów i zespołów występujących w poprzednich edycjach, przed zapowiadanym ze sceny przyszłorocznym jubileuszowym – XXV festiwalem w 2017 r.   Festiwal Relacjonowała TVP 3 Gorzów Wielkopolski ( Wiadomości 28.05.2016).  Pogoda tym razem nam dopisała, a nastroje w zespole wyśmienite, pełne optymizmu na czekającą chór trasę koncertowo-festiwalową, która zapowiada się bardzo interesująco.
Przed chórem występ na Dniach Kresowych 05.06 br. oraz 17.06.br. w MBP- Koźle. Jeszcze w czerwcu udział w Wojewódzkim Przeglądzie Chórów w Łosiowie oraz zaproszenia na koncerty do Bolesławca, Grodźca
W następnych miesiącach do Kruszyna, Zielonej Góry, Kożuchowa. Od 12-19 września zespół wyjeżdża na zaproszenie do Trzebieży gdzie będą zorganizowane warsztaty muzyczne połączone z koncertami w Szczecinie, Policach i Świnoujściu.
Zaproszenie otrzymaliśmy również do Świdnicy, Wałbrzycha, Zabrza i Katowic.
W planach chór oraz soliści biorą pod uwagę udział w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Lwowskiej w Krakowie, oraz sesję nagraniową w PR Katowice.
Chór “Echo Kresów”

Wracamy do gry!

Chór Echo Kresów, po 5-ciu miesiącach przerwy, rozpoczyna trasę koncertową i uczestnictwo w festiwalach. Podczas tej przerwy zespół przygotował nowy repertuar festiwalowo – koncertowy, a przygotowane nowe piosenki ubogacą nowy program koncertów i prezentacji festiwalowych.

Swoją trasę rozpoczynamy od występu na Festiwalu „Kresowiana”, który odbędzie się w dniach 27-28 maja w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie już dwukrotnie (w latach: 2014 i 2015) udało nam się odnieść sukces.

W następnych miesiącach Chór Echo Kresów planuje koncerty i uczestnictwo w festiwalach:

– 5 i 17 czerwca w Kędzierzynie-Koźlu, na święcie Kresowian oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej

– w Kruszynie, Łosiowie, Grodźcu, Wrocławiu, Częstochowie, Bolesławcu, Trzebieży, Szczecinie, Warpnie, Krakowie, Świdnicy, Wałbrzychu, Zabrzu, Katowicach i Warszawie.

W planach zespołu jest też nagranie kolejnej płyty – z kolędami oraz pastorałkami kresowymi, które to (mamy nadzieję)                 zrealizować w studiu Polskiego Radia w Katowicach.

Trzymajcie kciuki za powodzenie naszych planów!

Dialog Szczepka z Tońkiem na temat chóru „Echo Kresów”

Tońko: Serwus Szczepciu.Dobrze  ży ja ciebi zdybał,choć widzym ży ty taki cienty na mni.

Szczepko: cienty ni cienty,ale nakręcony jezdym na ciebi serdeczni,bo ty sam poszedł na jakiś koncert i ani pary z gemby ni puścił o tym.Bałyś si żeby ja z Tobom nie poszed, chyba si mnie wstydzisz   abo co?

Tońko: Szczepciu kochany,bój si Boga,co ty mi bałakasz,ta gdzie ja by ci taki krzywdy naumyślni zrobił?To był przypadek ży ja był na tym koncercie,i wcale sie ciebi nie wstydzem.

Szczepko: Tońciu tyś wiedział ży od sztyrych lat działa w Koźlu szterdziestoosobowy chór „Echo Kresów” w którym śpiwajom na sztyry głosy starszy chłopy z kobitami i ży nimi dowodzi Adaśku Wołkowski.

Tońko: chtoś kiedyś mi o tym chórze mówił,ale ja go do tej pory ni widział i ni słyszał,a teraz prawdę ci powim jak ksiendzu na spowiedzi. Ja na koncert tego chóru wszedłem na gapę bez biletu.

Szczepko: powiedz mi Tońciu jak to było.

Tońko: przy wejściu na koncert stał taki jedyn mój kolega,który kontrolował bilety i mnie przesmyrtał do sali na stojonce miejsce.

Szczepko: czemu ty mni tak bajerujesz zamiast powiedzieć wszystkie nowiny.

Tońko: ta ty frajerska makitra,ja ci ni breszę i powim ci takie nowiny ży wnet zły humor ci mini, bo ten chór tak po prawdzie takie kawałki daji ży ucho ni widziało ani oka ni słyszało.

Szczepko: o jakich kawałkach ty gadasz?

Tońko: nu bo chór opowiada różne hecywe kawały i na sztyry głosy śpiwa nasze kresowe piosenki gdy jeździ po całyj Polsce.

Szczepko: Tońciu ty sy ze mni robisz hecy i nie mówisz prawdy,bo nikt nie widział i nie słyszał by chtoś śpiwał czterema głosami i żeby te chórzysty przyjeżdżali na próby i występy zy Lwowa do Koźla.

Tońko: ty durny Szczepciu, te chórzysty nie som zy Lwowa tylku ich rodziny pochodzom  z  Podola,a cały chór ma sztyry głosy czyli soprany, alty, tynory i basy.

Szczepko: a gdzie Tyn chór śpiwał?

Tońku:      chór już dał koncerty w Warszawi,Krakowi,Zakopanym,

Opolu,Nysie, Wrocławiu, Bolesławcu, Brzegu, Szprotawie, Żaganiu, Zielonej Górze, Kędzierzynie-Koźlu, Głogówku, a także w Częstochowie podczas Światowego Zjazdu Kresowian przed obrazem Matki Bożej zwaną Czarną Madonną.

Szczepko: czy to było na jasnej Górze, którą obronił przed Szwedami ksiądz Kordecki?

Tońko: tak i nawet wydali płytę.

Szczepko: a po co oni tak jeżdżom po Polsce i komu dali płytę?

Tońko: ty durny kepały, oni ni dali tylko nagrali płytę a jeżdżą na różne festiwali,koncerty i inne okazje żeby śpiwać o straconej polskiej ziemi.

Szczepko: Tońciu czy oni z tego żyjom i co za to majom ży śpiwajom?

Tońko: ta gdzie, oni jeszcze sami do tego dopłacajom, choć zdobywają  różne nagrody, dyplomy, puchary i symboliczne piniąndze.

Szczepko: a co oni robiom z tym wygranym szmalem?

Tońko: przeznaczają na opłacenie następnych wyjazdów. Ja już sobi taką płyte kupił,a gdy jom słucham to często płacze.

Szczepko: czy oni tak źle śpiwajom że ty płaczesz?

Tońko: ni tylko tak rzewni ży ja si wzruszam gdy słysze o kresach,które były polskie.

Szczepko: ja wim Tońciu, ży ty masz mientkie serce względem swej rodzinnej krainy i dzinkujem ci ży ty mi oświecił,bo do tej pory byłem ciemny jak tabaka w rogu i żałość mni wzieła.

Tońko: myślim  Szczepciu  ży ja ci wszystko dokumentnie opowiedział,wienc  daj ci Boże zdrowi bo już idem do chawiry żeby znów posłuchać płyty. Serwus Szczepciu.

 

Głogówek marzec 2016 rok.          Ułożył: Artur Fiałkowski