Ostatnie informacje
Sponsor strategiczny


Kategorie
Archiwa
Listopad 2017
P W Ś C P S N
« paź   gru »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Archiwa miesięczne: Listopad 2017

Łączy nas muzyka

Tym razem 23 listopada muzyka i śpiew połączyły nas z mieszkańcami Oleśnicy. Mieliśmy przyjemność zagościć na Zamku Książąt Oleśnickich , śląskim zabytku architektury i sztuki na skalę europejską. Zamek Oleśnicki wyróżnia się wśród innych śląskich rezydencji książęcych rangą artystyczną, bogatą historią i wielkością. Ciekawe jest połączenie Pałacu z Bazyliką Mniejszą (dawniej kościołem Zamkowym) przez ganek pokryty dachem, wspartym na arkadach i przerzuconym nad fosą. Sala Rycerska, w której mieliśmy koncert „pękała w szwach”. Organizatorzy nie spodziewali się takiej frekwencji, przybyło tak wielu mieszkańców Oleśnicy, że trzeba było w holu dostawiać krzesła i ławy. Nasz koncert trwał ponad dwie godziny, owacjom i bisom końca nie było. Organizatorzy zapowiedzieli nam, że  będziemy mile widziani z występami w czasie imprez kulturalnych jakie mają w planie na przyszły rok. Pozostaje nam więc modlić się o zdrowie, by podołać czekającym nas wyzwaniom.

Maria Pławiak

W sercach naszych śpią Orlęta

Gorąca atmosfera panowała na wypełnionej po brzegi Sali Rycerskiej Zamku w Oleśnicy. Listopadowy, 23 wieczór tego miesiąca, wspaniale nastrajał do tęsknej pamięci. Sztajer za sztajerem, a zarówno słuchającym i występującym kresowiakom ciągle było mało. Okazja do wspominania kresowych nut była nie byle jaka. Dziewięćdziesiąt dziewięć  lat temu Orlęta z pomocą Żołnierzy Polskich obroniły Lwów. Do tej nierównej walki stanęło 1421 ochotników do siedemnastego roku życia. Najmłodsi mieli po 9 i 10 lat. Naszym świętym obowiązkiem jest o nich pamiętać.

„Oni trójkami młodej krwi
Wpatrzeni tylko w gród swój stary
Szli bez okopów w wolność dni
Bo zbrojni byli w łez sztandary.
(…)
I sztandarami bój wygrały,
W dym już rozwiana siła wroga,
Bo to Orlęta tak śpiewały,
Orlęta, dzieci swego Lwowa.

I w Łyczakowskim gruzu wale
Spoczęły ich dziecięce słowa
A w twardej ziemi, lwowskiej skale
Trwają do dziś Obrońcy Lwowa.”
                                                           Aleksander Szumański

            Specjalnie spisany scenariusz obfitował w pieśni patriotyczne i nostalgiczne, by na koniec wybuchnąć, znanym tylko koneserom, poczuciem kresowego humoru. Otoczeni wyjątkowymi słuchaczami, otuleni skrzydłami Polskich Orłów z pięknych gobelinów –  nieśliśmy z serc sercom przesłanie wiernej pamięci o Kresach. Z niejednego oka popłynęła łza wzruszenia podczas wykonywania „Piosenki o cmentarzu na Łyczakowie” czy „Jest takie miasto co zwie się Lwów”. Raz kolejny namacalnie przekonaliśmy się o sile muzyki i śpiewu do budowania silnych więzi. Jakimi słowy opisać uczucia i doznania, którymi nakarmił nas ten wieczór? Darmo szukać w głowie. Jedno wiem: dla takich chwil warto żyć!

OLEŚNICO – DZIĘKUJEMY !!!

Fotorelacja z występu – link do galerii

Anna Woś

Nie tylko Kresy

Nie przebrzmiały jeszcze echa sobotniej Gali Czterech Kultur  (18 XI 2017 r.), a już w niedzielę 19 listopada Proboszcz Parafii pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śl. ks. Marek Biernat witał nas w progach swej świątyni, gdzie licznie zebrali się parafianie, by wysłuchać naszego koncertu „Nie tylko Kresy”. W koncercie wspomnieliśmy o 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz bohaterskich czynach i ofiarności Orląt Lwowskich. Parafianie i goście nie zawiedli – zapełnili wszystkie ławy w kościele. Najmilszą nagrodą dla nas są zawsze gorące owacje, słowa uznania i łzy wzruszenia – tak właśnie ludzie dziękowali nam za możliwość wysłuchania i obejrzenia naszego występu. A my wdzięczni jesteśmy ks. Markowi Biernatowi, że mogliśmy zaśpiewać „Bogu na chwałę”

Maria Pławiak

Opinie publiczności o „Gali Czterech Kultur”

2_gala_01A działo się, działo! Publiczność wypełniła salę „po brzegi „, chętnych było nawet więcej, ale cóż, zabrakło miejsc. Występy wszystkich zespołów „chwyciły” ludzi za serce, o czym świadczyły gorące owacje i gratulacje. Mamy też wiele miłych wpisów w naszej kronice. Przekazuję kilka z nich poniżej:

„Gratulacje pomysłu organizacji Gali Koncertu Czterech Kultur. Wspaniała impreza, która, mam nadzieję, na stałe wpisze się w tradycje kulturalne naszego Miasta”

„Wszelkiego powodzenia w pełni zdrowia, radości, kultywowania kultury, bo to prawdziwe dziedzictwo do przekazania naszym potomnym”

„Gratuluję wspaniałego występu, który mógł nam pozwolić na poznanie kultur ludzi mieszkających wśród nas. Czekamy na III Edycję Festiwalu.”

„Dziękujemy za zaproszenie na II Galę Koncertu 4 Kultur. Dla „Echo Kresów” oraz dla naszego Przyjaciela Adama Wołkowskiego – Janen soste i bachtałe – co znaczy – Bądźcie zdrowi i szczęśliwi”

„Dziękujemy za wielką ucztę duchową, życzymy dalszych sukcesów.”

„Anno!!! Jesteście wspaniali!”

„Wspaniale, Wspaniale, Wspaniale!!! Wszyscy jesteście WSPANIALI !!! Tego nie wyrażą słowa, co przeżyliśmy w czasie tego Wspaniałego występu. Dużo radości dnia codziennego i wytrwałości przy pracy – ćwiczeniach. Dziękuję!”

„Moi Kochani! Jesteście balsamem na nasze serca. Kocham Was!”

„Dużo zdrowia i wytrwałości w tym co robicie. Serdeczne Dzięki”

„Brawo! Bis! Wspaniała zabawa, do usłyszenia, do zobaczenia!”

„Aby „Młodzi” śpiewali jak najdłużej…”

„Pozwalacie sercu się śmiać, wyciskacie łzy nostalgii. Kochamy Was!”

Przyznacie chyba , że bardzo miłe są te wpisy-prawda? (oryginały w kronice chóru dostępnej u chórzystki M. Pławiak)

Maria Pławiak

Życie Chóru „Echo Kresów” w 2017 r.

chor_m

STYCZEŃ

1. Koncert w Miejskiej Bibliotece Publicznej w K-Koźlu. Salon Muzyki i Literatury -gospodarzem spotkania była  Dyrektor MBP P. Izabela Migocz, która uświetniła nasz występ wykonując z solistą F. Przeradzkim utwór „Idzie kolęda”

2. Koncert kolęd i pastorałek w Kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi ŚL. w Kędzierzynie-Koźlu. Nasi parafianie licznie przybyli kolędować z nami, nagrodzili nas gorącymi brawami i ciepłymi słowami uznania.

3. Koncert kolęd i pastorałek w Naszym Dworku w Dziergowicach. Zaprzyjaźniony z nami właściciel p. Leszek Krzywniak hojnie nas ugościł i zaprosił do wspólnego kolędowania z zaproszonymi mieszkańcami Dziergowic.

LUTY

Praca nad przygotowaniem nowych utworów.

Koncert dla seniorów z kędzierzyńskiego Klubu Seniora.

MARZEC

Udział w XV Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora w Warszawie. Wypadliśmy tak dobrze, że jury potraktowało nas jak zawodowców, a że festiwal był dla amatorów, więc pozostały dla nas tylko owacje i słowa uznania.

KWIECIEŃ – MAJ

Intensywne przygotowania do przyjęcia  chóru „Żurawka” z podtarnopolskiego Ostrowa (Ukraina). Prace nad utworami w języku ukraińskim „Pidmanuła” „A ja na to….” i „Mnohoje lita”.

Intensywne próby i nauka nowego utworu w języku Zulu Gula „Sija Hamba” – przygotowania do Praskich Spotkań Chóralnych.

CZERWIEC

1. Gościliśmy chór „Żurawka” pod dyrekcją Stiepana Dżurowskiego.  Zorganizowaliśmy dla gości wycieczkę na Górę św. Anny, wspólną biesiadę w Naszym Dworku w Dziergowicach (tu na wysokości zadania stanął p. Leszek Krzywniak w myśl zasady „czym chata bogata…”) . W przyjaznej atmosferze ,ze śpiewem „raz my, raz wy, a potem razem” miło upłynął nam wieczór.
2. Koncert  i wspólny występ z chórem Żurawka w czasie Dni Kresowych w Hali Sportowej w Kędzierzynie-Koźlu.
3. Wyjazd na Ukrainę do podtarnopolskiego Ostrowa. Tym razem gościli nas chórzyści z chóru „Żurawka”. Zwiedziliśmy Tarnopol – w polskim kościele uczestniczyliśmy we mszy św. i koncertowaliśmy, zwiedziliśmy twierdzę w Zbarażu, zamek i kościół w Starym Wiśniowcu, Zarwanicę, byliśmy w Buczaczu, a Maestro odwiedził Monasterzyska-rodzinną miejscowość swej matki. Jak na chór przystało, w każdym  z odwiedzanych miejsc śpiewaliśmy „z marszu” po kilka utworów, a w Tarnopolskim kościele polskim uczestniczyliśmy we mszy św. i po mszy daliśmy koncert . Ze wzruszeniem wspominamy ludzi ocierających łzy w trakcie naszego śpiewu. Na koniec koncertowaliśmy przy cerkwi grekokatolickiej w Ostrowiu i trzeba było żegnać miłych gospodarzy, by jeszcze odwiedzić Lwów. Przemierzaliśmy ulice i uliczki Lwowa podziwiając architekturę,zwiedzając kościoły by wreszcie z zadumą zatrzymać się na Cmentarzu Łyczakowskim i na koniec  pomodlić się i zaśpiewać Orlętom.
4. Letnie Praskie Spotkania Chóralne z udziałem kilkudziesięciu chórów z różnych państw ,m.in. z Chin , Litwy, Izraela, Holandii, Szwajcarii, Rumuni, Hiszpani. Występujemy w trzech kościołach: św. Mikołaja, św. Marcina i św. Salwatora. Niepewne „Brzydkie Kaczątko rzucone na głęboką wodę”, ale tylko do pierwszego utworu przez nas wykonanego, bo po nim ludzie zwracają na nas uwagę i serdecznie oklaskują.  W  drugim dniu już jesteśmy rozpoznawalni i spotykamy się z sympatią wielu ludzi. Przez jury też zostaliśmy docenieni i wyróżnieni. Zwiedzając Pragę spotkaliśmy chórzystów z Izraela i na Hradczanach wspólnie zaśpiewaliśmy ” Sija Hamba”. W drodze powrotnej zwiedziliśmy jeszcze Kutną Horę .
5. Za szczególne osiągnięcia  w 2016r. w dziedzinie muzyki Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle p. Sabina Nowosielska, przyznała chórowi „Echo Kresów” i  dyrygentowi Adamowi Wołkowskiemu nagrody Prezydenta Miasta.

LIPIEC, SIERPIEŃ

Próby utrwalające znane nam utwory  no i niewielka urlopowa przerwa .

WRZESIEŃ

Trasa koncertowa  Kożuchów, Szprotawa, Siecieborzyce.

1.Koncert na zamku w Kożuchowie dla Kresowian. Uczestnictwo we  mszy św. w Szprotawie (śpiewamy podczas mszy). Koncert w Siecieborzycach – dożynkowa biesiada. Po koncercie gospodarze zaprosili nas na biesiadę przy suto zastawionych stołach. Śpiewom i tańcom końca nie było, aż  żal było ich pożegnać.
2. Wyjazd na warsztaty do Trzebieży. Już drugi raz odwiedzamy Trzebież, by popracować nad nowymi utworami, a przy okazji odwiedzić Świnoujście, Szczecin i zaśpiewać w kościele w Szczecinie Niebuszowie.

PAŹDZIERNIK

1. Występ „Pod Papugami” dla mieszkańców Osiedla Zachód – mieszkańcy miasta chętnie z nami się bawili i hojnie brawami obdarzyli.
2. Nyska Senioriada – po raz trzeci braliśmy udział w tym wydarzeniu.

LISTOPAD

Festiwal Czterech Kultur – po raz drugi organizujemy taki festiwal z udziałem zespołów kultury niemieckiej, kultury romskiej i kultury śląskiej  .

I jeszcze koncert w Kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śl. w Kędzierzynie Koźlu. A przed nami jeszcze w listopadzie koncert w Oleśnicy i Zabrzu.  Grudzień też zapowiada się pracowicie, gdyż zapraszają nas do Świdnicy, Katowic. Zaśpiewamy też dla kędzierzyńskich Seniorów i przygotowujemy Spotkanie Opłatkowe – na brak zajęć nie narzekamy.