Ostatnie informacje
Sponsor strategiczny


Kategorie
Archiwa
Grudzień 2017
P W Ś C P S N
« lis   sty »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwa miesięczne: Grudzień 2017

„Święta u Kresowian” z Katowickim Klubem Miłośników Historii i Kultury Lwowa

DSC_061115 grudnia kolędowaliśmy w Miejskim Domu Kultury Koszutka w Katowicach. Katowiccy Kresowianie wcześniej przez plakaty zapraszali na koncert ” Święta u Kresowian” w wykonaniu chóru „Echo Kresów”. Już drugi raz gościliśmy u katowickich Kresowian, z tym ,że wcześniej z repertuarem poświęconym bohaterskim obrońcom Lwowa „Orlętom”. Tym razem przygotowaliśmy repertuar poświęcony świętom Bożego Narodzenia i przypominający zwyczaje i tradycje kresowe. Publiczność nie zawiodła, sala wypełniona do ostatniego miejsca. Kolęda „Bracia patrzcie jeno wprowadziła widzów w kolędowy nastrój. Po krótkim wstępie o doniosłości wigilijnej wieczerzy, o tradycji łamania się opłatkiem i rodzinnych spotkań w blasku strojnej choinki zaśpiewaliśmy „Nasze polskie Betlejem”-tytułowy utwór  naszej kolędowej płyty. Wspomnieliśmy ,że

„To właśnie tego wieczoru, zło ze wstydu umiera,

widząc jak silna jest miłość gdy pięści rozwiera.

To właśnie tego wieczoru, od bardzo wielu wieków,

pod dachem tkliwej kolędy Bóg rodzi się w człowieku”

Zabrzmiała kolęda „Wśród nocnej ciszy” oraz „Idzie kolęda drogą bezdrożem” i „Dzisiaj w Betlejem”.

„Kolędo polska zrodzona z cierpienia, krzywdy ,niedoli.

Miłością z ludem złączona i tym, co smuci i boli.”

Następnie o pastuszkach grających na basetlach, skrzypkach i dudach radośnie witających Boże Dzieciątko pastorałka „Kolęda lat 90-tych”. W nastrój zadumy i tęsknoty wprowadziły wzruszające: „Kolęda Lwowska”, „Kolęda dla Piotra”, „Kolęda dla bezdomnych”. I jeszcze o tych, których już nie ma wśród nas, pozostało „puste miejsce przy stole” i że ” nadzieja znów wstąpi w nas, nieobecnych pojawią się cienie” jak brzmią słowa „Kolędy dla nieobecnych”. Pojawiły się łzy wzruszenia, więc by oddalić smutek zaśpiewaliśmy jeszcze „Gwiazdo świeć, kolędo leć”, „W dzień Bożego Narodzenia” „Cicha noc”. By zostawić wspomnienie tego wieczoru na koniec kanon „Nie zapomnijmy tego” oraz wyśpiewaliśmy życzenia „Wesołych Świąt”. Z przyjemnością przyjęliśmy podziękowania, życzenia, słowa uznania za koncert i wywołanie wspomnień.

Maria Pławiak

Link do galerii

Z kolędą do Świdnicy

14 grudnia wraz z seniorami Domu Dziennego Pobytu i Uniwersytetu Trzeciego Wieku z K-Koźla pojechaliśmy do Świdnicy, by wziąć udział spotkaniu polskich i czeskich seniorów organizowanych w ramach projektu „Aktywny Senior polsko-czeskiego pogranicza”.

„Świdnicka kolęda” rozpoczęła się przejściem ulicami miasta w barwnym korowodzie prowadzonym przez orkiestrę dętą, Śnieżynki i Mikołaje. Wystrojeni w czerwone czapeczki doszliśmy do świdnickiego rynku, gdzie rozpoczął się Jarmark Świąteczny, obejrzeć można było szopkę bożonarodzeniową oraz zrobić sobie zdjęcia z Mikołajami i Śnieżynkami. Atrakcją było zwiedzanie Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz przepięknej świdnickiej Katedry. Następnie udaliśmy się do Młodzieżowego Domu Kultury „Bolko”. Tam zasiedliśmy do poczęstunku, na który składały się tradycyjne potrawy wigilijne: barszcz z uszkami, pierożki i ryba. Po posiłku zaczęliśmy „czynić swą powinność”, czyli wyszliśmy na scenę, by śpiewać kolędy. Najpierw „Bracia patrzcie jeno” i dalej: „Idzie kolęda”, ” Gwiazdo świeć, kolędo leć”, „Cicha noc”, „Wśród nocnej ciszy”, „Gdzie jest nasze Betlejem”, „Kolęda lat 90-tych”. Nasz występ spodobał się seniorom, domagali się bisów. W miłym towarzystwie kędzierzyńsko-kozielskich seniorów wracaliśmy do domu umilając czas podróży śpiewem, żartami, rozmowami. Rozstawaliśmy się życząc sobie wzajemnie zdrowych, radosnych świąt, wszelkiego dobra i łask od Bożego Dzieciątka oraz dalszej współpracy w przyszłości.

Maria Pławiak

Boże Narodzenie to czas uprzejmości i miłości, a to nie kosztuje nic

„Dlaczego są święta Bożego Narodzenia?

Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?

Dlaczego śpiewamy kolędy?

Dlatego, żeby uczyć się miłości do Pana Jezusa.

Dlatego, żeby podawać sobie ręce.

Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie.

Dlatego, żeby sobie przebaczać. „

ks. Jan Twardowski.

Boże Narodzenie-najpiękniejsze święta w roku, czas radości, rodzinnych spotkań, czas kolędowania. W przedświątecznej atmosferze chórzyści „Echa Kresów” ,członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Chóru, ks. Proboszcz Marek Biernat, przedstawiciele władz miasta i starostwa, dyrektor MOK i inni zaproszeni goście spotkali się 13-go grudnia na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym, by wspólnie pokolędować, złożyć sobie życzenia radosnych świąt. Boże Narodzenie, najbardziej rodzinne święta w roku, święta radości z cudu narodzin Dzieciątka, uczczenia Świętej Rodziny. My, chórzyści ” Echa Kresów” spędzając ze sobą tyle czasu podczas prób, wspólnych wyjazdów, wspólnych sukcesów czujemy się w swoim gronie jak w licznej rodzinie. Mamy też wielu Przyjaciół, którzy nas wspierają, mamy wielu zwolenników, którzy śledzą nasze poczynania i cieszą się z naszych sukcesów, wdzięczni też jesteśmy naszym sponsorom, dzięki którym możemy realizować swoje plany. Dlatego właśnie spotkaliśmy się razem, by podziękować za okazane serce. Po wykonaniu przez chór kilku kolęd, zaproszeni goście kolejno zabierali głos, wyrażali słowa uznania za naszą pracę, życzyli nam wytrwałości i dalszych sukcesów, szczególne słowa uznania kierując do naszego Maestro Adama Wołkowskiego, dzięki któremu chór osiąga sukcesy. Następnie ks. Marek Biernat zadbał o „strawę duchową” poświęcając opłatki ,odmówiliśmy modlitwę i już z opłatkiem składaliśmy sobie życzenia.  O „strawę doczesną”, czyli suto zastawiony stół jak zwykle zadbali nasi przyjaciele z „Naszego Dworku” w Dziergowicach państwo Krzywniakowie. A potrawy były wyśmienite: barszcz z uszkami, ryby, pierożki, śledzie. A na deser ciasta (tradycyjne kołacze). Było też wspólne kolędowanie i rozmowy oraz życzenie ,by za rok spotkać się znowu w takim samym ,a może nawet większym gronie.

Daj Boże!

 Wigilijny stół.

  ” Leży na stole, na białym obrusie opłatek w cudnej bieli.

  Przy wigilijnej wieczerzy, będą go łamać i nim się dzielić.

  Gdy obcy gość przybędzie, niech przy stole z nami siądzie.

  W Twoim rodzinnym gronie, przy opłatku i kolędzie.

  Podamy barszczyk z uszkami, gorący, czerwony,

  rybę w galarecie i tradycyjny karp smażony.

  Będzie też kutia i makówki ,pierogi z kapustą,

  domowe ciasto z posypką ,sernik i babka piaskowa.

  Tradycyjnie przy choince wręczone będą dary.

  Wielki gwar, bicie serca i uśmiechu bez miary.”

 Kochani, wesołych świąt i wszelkich łask płynących z rąk Bożej Dzieciny.

Maria Pławiak

Świąteczne życzenia

„POKÓJ LUDZIOM DOBREJ WOLI!
WSZYSTKIM LUDZIOM DOBREJ WOLI!
NA TEN JEDEN DZIEŃ!”

Tak pisał na emigracji Marian Hemar – wielki piewca Kresów. Cudowny zespół Teatru Hemara – artyści byłej „Wesołej Lwowskiej Fali” w okresie świątecznym każdy swój program kabaretowy na uchodźstwie kończyli specjalnymi życzeniami. Pozwólcie kochani Przyjaciele i Sympatycy, że jako strażnicy kultury Kresowej wykonamy je specjalnie dla Was z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2018 Roku.
Dziękujemy za wszelkie dobro jakiego doświadczyliśmy od Was w mijającym roku.

1 % – serdeczne podziękowania

Kuchane Kresowiaki! Przyjaciele, Sympatycy, Dziunie i Batiary! Bez Waszyj pumocy wszystkie nasze nadzieje i zamiary sczezłyby na zicher. Chto mógł ta i pomógł bez cerygieli. Dzięki Waszy syrdecznyj pomocy 1%, my mogli godni naszy pieśni, naszu mowy i naszu kultury sławić. Cud si stał i  dalij si dzieji. Przyrzekamy Wam, ży ni zmarnujemy pokładanych w nas nadziei i pójdzi wszystku jak po słonku. I naszy ukochane Kresy nie zaginą z kulturalny mapy świata!

CAŁUJEM RĄCZKI I PADAMY DO NÓŻEK! TA JOJ!