Sponsor strategiczny


Kategorie
Archiwa
Październik 2019
P W Ś C P S N
« wrz   lis »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Archiwa miesięczne: Październik 2019

Lwowska ziemia – ziemi Śląskiej

Ach, cóż to byłSlawiecice_2019_03a za niedziela! Która? Ostatnia października! Występujemy od 8 lat, ale takiej atmosfery nie czuliśmy dawno. Niewidoczna nić zespoliła nas z widownią. Czuć było więź, której mogą pozazdrościć liczni zakochani. Mieliśmy zaszczyt zaprezentować w Sławięcicach repertuar, z którym wędrujemy po Polsce i za jej granicami od dawna. Ktoś mógłby zapytać czemu Kresowiacy u Ślązaków? Wbrew pozorom łączy nas bardzo wiele. Miłość do swojej ziemi, do Boga, do rodziny, do tradycji i języka. Ślązacy mają swoją godkę, a my swój bałak, tak samo urocze. W „Wesołej Lwowskiej Fali” niedościgli mistrzowie kresowej mowy- Szczepko i Tońko- jedną z audycji poświęcili Ślązakom. Pisali nawet do nich list, a w nim: „My lwowiaki wszystki i obrońcy Lwowa swoich Ślązaków(…), kochamy całem sercym, diamentym szczerym. (…) Przyjeździe du nas kiedy bądź, a będziecie widzieli, jak my naszym gościom kochanym umimy przyjemność zrobić i wdzięczność serca pokazować. Proszy pozdrowić wszystkich Karlików (…) i baby Wasze.” Powstał także, napisany przez Wiktora Budzyńskiego, na potrzeby tej audycji „Trojak Śląsko-Lwowski”Slawiecice_2019_01:

Hej, śląska dziewczyno – usłysz nas, usłysz nas,
I szybko, a ino – zatańcz raz, zatańcz raz-
Śląskiego trojaka – daj buziaka w tańcu mi;
Pokochasz lwowiaka za trzy dni, za trzy dni!

Hej, śląski chłopaku – usłysz nas, usłysz nas,
Hej, śląski junaku – zatańcz raz, zatańcz raz!
Prosi cię lwowianka – dam buziaka w tańcu ci,
Pokocham Ślązaka za trzy dni, za trzy dni!

Lwowska ziemia z ziemią Śląską,
Łączą dzisiaj synów swych.
Chociaż nicią taka wąską,
nie masz dla nich dróg dziś złych.
Wolnej Polski wielkie święto –
opromieni bratnią myśl:
Lwowska ziemia – ziemi Śląskiej
swoje serce składa dziś.

Slawiecice_2019_04Tego popołudnia Szczepko i Tońko byliby z nas dumni. Nie przewidzieliśmy takiej serdecznej reakcji widzów na nasze wypełnienie tych słów trojakowych. Wszystko nas łączyło nic nie dzieliło. Szczególne podziękowania należą się głównemu organizatorowi koncertu Panu Geradowi Kurzajowi. Można tylko życzyć sobie takiej pasji, gorącego serca i miłości do ludzi z jaka mieliśmy okazje się zetknąć w jego osobie. Do zobaczenia tym razem u nas -na IV Gali Koncertu Kultur!

Anna Woś

1/23 czyli sukces, sukces, sukces!

Sobotnie popołudnie 26 października kąpało się w pełnym słońcu. Na pętli autobusowej w Koźlu kawalkada samochodów osobowych rusza do Komprachcic. To nie rajd Dakar, to chór „Echo Kresów” radzi sobie z dowozem chórzystów na II Festiwal Piosenki Seniorów. „Czas nas uczy pogody”, a życie uczy pokory i zaradności oraz tolerowania rzeczywistości – braku środków na autobus.
Dojeżdżamy w dobrych nastrojach witani przez organizatorów kawą i ciastem. Paluchy lizać! Mamy czas na rozśpiewanie i czas na swój występ. Ze zgłoszonych 24 zespołów melduje się 23. Łącznie 270 uczestników, z których większość z województwa opolskiego i jeden z łódzkiego. Widownia wypełniona doborowym towarzystwem, chętnym na oklaskiwanie występujących. Skromna sala Samorządowego Ośrodka Kultury w Komprachcicach jest nieskromnie radosna, rozbujana, rozbawiona i w pełni zespolona z imprezą. Szacowne Jury w składzie:
1.Barbara Malinowska – dyrektor Niepublicznej Szkoły Muzycznej ARS Nowa w Opolu
2. Anna Maczura – była dyrektor SOK w Komprachcicach
3. Zygfryd Maczurek – muzyk Filharmonii Opolskiej
po wysłuchaniu wszystkich zespołów postanowiło przyznać:

I miejsce – Chór „Echo Kresów”
II miejsce – Ługowianki
III miejsce – Szydłowianki
Wyróżnienie – EDESSA
Wyróżnienie – Szumiący Bór
Wyróżnienie – Zespół „Kombatant”
Wyróżnienie – Zespół „Opolanie”

Wszyscy dali z siebie całe serce, ale nasza nowoczesna aranżacja utworu „Szła dzieweczka” i „Siyahamba” okazała się wyjątkowa. Widzowie sądząc po aplauzie byli zgodni z opinią Jurorów. Dodatkowym atutem naszego występu była emanująca z nas radość i uśmiech w wydaniu senioralnym. Było warto!

Anna Woś

Kolejny sukces naszego chóru

Bardzo miło nam poinformować, że na II Festiwalu Piosenki Seniorów „Czas nas uczy pogody”, który odbył się dzisiaj w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcicach, chór „Echo Kresów” zdobył I miejsce.

nagroda_kompr_m

Rejs „Echa Kresów po „Morzu Kultury”

„płynąć, płynąć płynąć w pochodzie (…)

  płynąć, płynąć pokoleniami

  ze zdartymi od krzyku ustami …”

                                          Leszek A. Moczulski

 

Szczecin_2019_wyr_mOch, jakież były to zmagania. Każdy występ inny, choć każdy wzmocniony energią i emocjami wykonawców. Sami wydobywaliśmy ostatnie pokłady mocy i ekspresji, tak, że ze sceny schodziliśmy mokrzy od potu lecz z uczuciem spełnienia. Ładunek, jaki niosła ze sobą każda wykonywana pieśń, rzutował na słuchaczy, a ich odbiór był równie emocjonalny. „Wrodzona skromność” nie pozwala nam nie wspomnieć o aplauzie, który zdobyliśmy po zaprezentowaniu zuluskiej Siyahamby. I gdyby przyznawano nagrodę publiczności zapewne byłaby naszym udziałem. Stanęliśmy przed utytuowanym Jury i dodatkowo pośród wyjątkowych chórzystów z ogromnym doświadczeniem scenicznym. Reprezentanci dużych miast: Wrocławia, Łodzi, Gorzowa Wielkopolskiego, Mińska, Koszalina i my stawiający na tej scenie pierwsze kroki.

Damskie jurorki:

•  Dorota Serwa – dyrektor Szczecińskiej Filharmonii, wykładowca PAN;

•  Dorota Wojnowska – dr Sztuk Muzycznych, chórmistrz, logopeda;

•  Iwona Wiśniewska-Salamon – dr habilitowany sztuki muzycznej, wykładowca akademicki, dyrygentDSC_1190_m

pomimo ostrej konkurencji zauważyły „Echo Kresów” przyznając mu zaszczytne wyróżnienie w kategorii chórów mieszanych za utwory: „Szła dzieweczka” oraz „Bywaj dziewcze zdrowe”, „ Rosas Pandan”, Siyahamba” w aranżacji dyrygenta Adama Wołkowskiego.

Większość z 12 chórów uczestniczy w tym międzynarodowym festiwalu od początku jego edycji. Czuliśmy się jak nieopierzone kurczaki, na chwiejnych nogach, przy stojących obok gigantach. Trzeba bowiem powiedzieć o ich wykształceniu muzycznym, o wieloletnich tradycjach śpiewaczych sięgających nawet XIX wieku w przypadku Stowarzyszenia Śpiewaczego Harmonia z Łodzi laureata Grand Prix.

Ale przecież festiwal, to nie tylko konfrontacja umiejętności, ale również rozbudzanie zamiłowania do śpiewu i okazja do spotkania osób o takich samyDSC_1267_mch zainteresowaniach, zamieszkujących Polskę i Europę. Spoiwem łączącym wszystkich występujących seniorów była pasja do śpiewania, ponieważ drzemiące w ludziach talenty należy rozwijać w każdym wieku. Szczecińskie Międzynarodowe Muzyczne Zmagania Seniorów zmusiły nas 11 października 2019 roku na wejście o kilka szczebli wyżej po drabinie doboru repertuaru. Z kresowych horyzontów sięgnęliśmy klasycznego nieba. Dało nam to wiarę w nasze umiejętności i uczucie spełnienia.

Na deser organizatorzy zaserwowali uroczy spektakl w wykonaniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze Stargardu pod tytułem „SzeherezaDSC_1275_mda czyli Disco Polo Live czyli Tragedia Narodowa w 3 aktach” oraz konferencję dotyczącą zdrowego i aktywnego życia seniorów. Intensywny, artystyczny dzień dodatkowo uzupełniły koncerty uczestników festiwalu w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Przed nami jeszcze Festiwal Piosenki Seniorów w Komprachcicach i zapowiedziany wcześniej koncert w Sławięcicach.

Życie jest piękne dla tych, co wiosłują na falach kultury!

 

 

 

Małgorzata Skrzypczak

Anna Woś

Zapraszamy również do naszej galerii - link