Ostatnie informacje
Sponsor strategiczny


Kategorie
Archiwa
Listopad 2019
P W Ś C P S N
« paź   gru »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Archiwa miesięczne: Listopad 2019

„Jedno jest niebo nad nami…”

IMGP7299_mI pod tym niebem już po raz czwarty, przy wypełnionej sali MOK „Chemik”, rozkwitały barwne kwiaty kultury. Piękno polskiej łąki bierze początek w różnorodności kwiecia, piękno kultury przedstawianej na IV Gali Koncertu Kultur w barwach programów czterech jej przedstawicieli.

Jak maki rozkwitło na scenie „Echo Kresów”. Zaszumiało ojczystą nutą, kresową mową i melodyką. Zapachniało chlebem, zawirowała radość życia, a nawet widzowie poczuli grzmot wiosennej burzy, kiedy Kresowiacy zaśpiewali „Siyahamba”. Gdzieś na widnokręgu zamajaczyły postaci biegnącej dzieweczki z uganiającym się za nią myśliwym. Wybrzmiało też po raz pierwszy „Hallelujah” Cohena niejako w podzięce Panu za urodzaj talentów.

W chwilę potem, łąka rozkołysała się chabrem i goździkami. „Don Vasyl Junior i Cygańskie Gwiazdy” przeniosły nas w tajemniczy świat taborów i miłości przy skrzących się polanach ognisk. Wieczorny wiatr unosił suknie tancerek, a skoczna muzyka dopełniała czarownych chwil. Kwiat jednej nocy zgasł, gdy zapachniało strawą. „Nasz Dworek” z Dziergowic i Restauracja „U Freda” z Kędzierzyna-Koźla serwowały pyszności kuchni romskiej, śląskiej, polskiej, niemieckiej i kresowej. „Koło Nowoczesnej Gospodyni” z Wójcic częstowało, wykonanymi przez siebie, ponad 1600 pierogami w kresowych smakach. Było po czym palce lizać, oj było! Jeszcze tylko śląskie kołocze i uczestnicy wędrówki po „łąkach” mogli poczuć pełnię sytości. Błogi stan zadowolenia przerwany został kwitnieniem stokrotek, a może szarotek. „Kwaśnica Bavarian Band” z impetem budzącej się natury zaprezentował kulturę niemiecką. Szlagry prosto z serca ponownie rozruszały widownię, która falowała całą swoją masą.

Ale oto bratkom udało się przebić przez powierzchnię ziemi – „Książę Lipin i przyjaciele”. Zmienił się klimat nad rozległym obszarem śląskich łanów. Zapanowała wieczorna wesołość bez bzyczenia owadów. Śpiew i wice – dwa nowe gatunki Violi tricolor – zawładnęły całością. Ten przepiękny korowód kulturalnego kwiecia poprowadzili niezastąpieni: Ariadna Miernicka i Wojciech Habela.

Czy ten urodzaj i takie plony byłyby możliwe bez mocnej ręki siewcy? Dobrze wiemy, że nie. Przyśniło się wszystko Adamowi Wołkowskiemu, który ze „zczworoną” siłą przekuł majaki senne w rzeczywistość. Bogini Ceres, tym razem w osobie Pani Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle Sabiny Nowosielskiej, otoczyła Honorową Opieką zasiew. Finansowanie wsparł Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle, a opiekę zapewnił MOK Kędzierzyn-Koźle. Siewca musi mieć jeszcze ziarno, które z nieba jednak nie spada. Szczodrą ręką rozsypali je: Starostwo Powiatowe, Grupa Azoty Kędzierzyn, Damen Shipyards Koźle, Miejskie Zakłady Energetyki Cieplnej w Kędzierzynie-Koźlu, Fotojoker Cewe, Video-Foto Tomasz – Foto Venus, Petrochemia-Blachownia S.A. Kędzierzyn-Koźle oraz M-Travel Michał Potoniec. Serdecznie dziękujemy!

Czy w przyszłym roku niebo nad Kędzierzynem- Koźlem rozbłyśnie wszystkimi konstelacjami gwiazd kultury? Bądźmy dobrej myśli i pełni nadziei. Wszak byłaby to piąta edycja. Zatem: do zobaczenia za rok!

Anna Woś

Wrażenia i opinie gości czwartej „Gali Czterech Kultur”

IMGP7230_mJuż po raz czwarty przeżywaliśmy „Galę Czterech Kultur”. Sala pełna zaproszonych gości, pewnie byłoby znacznie więcej gdyby mogli by się zmieścić. Publiczność gorąco witała chór „Echo Kresów”, a także zespoły „Kwaśnica Bavarian Band”,”Książę Lipin i Przyjaciele” i „Don Wasyl Junior&Cygańskie Gwiazdy”. W hallu natomiast w czasie przerwy można było częstować się potrawami charakterystycznymi dla „Czterech Kultur”. Owacjom, słowom uznania i podziękowaniom nie było końca. Przytoczę kilka wpisów do kroniki chóru „Echo kresów”

„Spędziłam wspaniałe popołudnie relaksując się muzyką Czwartej Gali Kultur. Gratulacje Wykonawcom i Organizatorom”

„Mój ukochany chórze”Echo Kresów”, słuchać Was -to kwintesencja przyjemności w najczystrzej postaci!!! A IV Gala Kultur -piękna inicjatywa” Tak trzymać-serdeczności.”

„Kochane „Echo Kresów”-jak zwykle byliście perełką tego festiwalu. Dla Was tu przychodzę. Dziękuję!”

„Miłe dla ucha są kresowe piosenki w bardzo dobrym wykonaniu”

„Z roku na rok chór „Echo Kresów” jest coraz bardziej fascynujący. Życzymy dalszych owocnych lat”

„I jak co roku dają nam Państwo przepyszną zabawę. Humor,wspaniałe głosy i radosne twarze chórzystów dodają animuszu iście lwowskiego folkloru”

” Pięknie, jestem zachwycony, proszę o więcej występów w Kędzierzynie Koźlu”

„Piękne Panie, świetni Panowie, super granie a najpiękniejsze śpiewanie. Dziękujemy!”

„Najpiękniejszy chór „Echo Kresów” przypomina miniony czas i zwyczaje.”

„Wspaniała Gala-to co robicie sięga nieba!Brawo! Tak trzymać!”

„Dziękujemy za wspaniałe doznania muzyczne”

„Gratuluję wszystkim,to była prawdziwa uczta duchowa. Wasz poziom sięga coraz wyżej zenitu. Pozdrawiam cieplutko.”

A my dziękujemy za tak piękne opinie, słowa uznania i podziękowania. Nic tak nie uskrzydla jak ciepłe słowa, a dodatkowo stwarzają motywację do dalszej pracy .

Wejściówek na Galę brak!

Wejściówki na Galę rozeszły się w mgnieniu oka. Wszystkich majacych jeszcze nadzieję musimy rozczarować. Już tylko taką informację zastaniemy przy wejściu do Domu Kultury.

wejsciowki