Ostatnie informacje
Sponsor strategiczny


Kategorie
Archiwa
Grudzień 2019
P W Ś C P S N
« lis   sty »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Archiwa miesięczne: Grudzień 2019

Życzenia Świąteczne

„POKÓJ LUDZIOM DOBREJ WOLI!
WSZYSTKIM LUDZIOM DOBREJ WOLI!
NA TEN JEDEN DZIEŃ!”

Tak pisał na emigracji Marian Hemar – wielki piewca Kresów. Cudowny zespół Teatru Hemara – artyści byłej „Wesołej Lwowskiej Fali” w okresie świątecznym każdy swój program kabaretowy na uchodźstwie kończyli specjalnymi życzeniami. Pozwólcie kochani Przyjaciele i Sympatycy, że jako strażnicy kultury Kresowej wykonamy je specjalnie dla Was z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2020 Roku.
Dziękujemy za wszelkie dobro jakiego doświadczyliśmy od Was w mijającym roku.

 

 

 

Czekając na pierwszą Gwiazdkę…

Wigilia_2019_19Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru „Echo Kresów” zaprosiło znamienitych gości, by wieczór, dokładnie tydzień przed Wigilią, spędzić w gronie najbliższych  jego sercu i tych, którzy szczodrą ręką, dobrym słowem oraz radą wspierają jego działalność. Prezes Zarządu Stowarzyszenia – Emilia Bandrowska przywitała Panią Prezydent Sabinę Nowosielską, Panią Starostę Małgorzatę Tudaj, Panią Radną Sejmiku Brygidę Kolendę-Łabuś, Wiceprezydenta Wojciecha Jagiełłę, Sekretarza Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle Zbigniewa Romanowicza, Kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki – Beatę Kaczyńską-Pogwizd, Kierownik Biura Informacji i Promocji Miasta – Teresę Głuszek, Księdza Proboszcza Marka Biernata, Radną Miasta Hannę Białas, Dyrektora MOK Piotra Gabrysza i Kierownik DK „Twierdza” – Alicję Gorgowicz, Dyrektor MBP Panią Izabelę Migocz, Prezes Zarządu MZEC Panią Jolantę Gądek-Rypel, Zastępcę Dyrektora MOPS-u Panią Agatę Morkis, Radnego Powiatu Pawła Masełko, Przewodniczącego Zarządu Osiedla Zachód Stanisława Mroza, Państwa Grażynę i Leszka Krzywniaków, członków Stowarzyszenia Przyjaciół Chóru „Echo Kresów” oraz wszystkich przybyłych. Święta są ważnym wydarzeniem rodzinnym, więc nie dziwiła wspólna wieczerza poszerzonej familii. Było tradycyjne jadło prosto z „Naszego Dworku” w Dziergowicach, cudowne zapachy, odświętne ubiory i oczywiście kolęda. Tak każe obyczaj, by wspólnie kolędować i tym samym nieść światło oraz pokój Bożego Dziecięcia w codzienność naszego życia. Łamiąc się opłatkiem życzyliśmy sobie wzajem szczęścia, radości, zadowolenia i sukcesów. Abyśmy bogatsi o doświadczenia mijającego roku stawali się coraz lepsi i rozsiewali wokół dobro.

 „ Przedziwne było to zdarzenie…

A może mi się tak zdawało?

Kiedym przechodził przez Zniesienie,

w garażu światło zajaśniało.

W garażu? Światło? W Wilię samą?

może zakradli się złodzieje?

Spoglądam w szparę ponad bramą:

…aż całe wnętrze promienieje!(…)

Przedziwne było to zdarzenie,

tak fantastyczne, a tak żywe…

We Lwowie w Boże Narodzenie

największe dziwy są możliwe.”

                                                                                     Leszek Majewski

 

Dziwy promienne prosto ze Lwowa zdarzyły się w Kędzierzynie-Koźlu w wieczór oczekiwania na Gwiazdkę jedyną, „co radosnym mrugnięciem Wigilię rozpoczyna”. Polskie Betlejem przez długie godziny rodziło się w nas, śpiewających kolędy i cieszących się możliwością oddawania chwały narodzonemu Jezusowi. Będziemy pamiętać, że byliśmy tu RAZEM!

Anna Woś

Link do Galerii, gdzie można obejrzeć fotorelację z tegorocznej Wigilii.

Uczta Wigilijna z mnóstwem gości

Święta Bożego Narodzenia od zawsze w naszej Ojczyźnie miały swój stary rytuał i rytm. Każdy człowiek i każdy gest miały swoją rolę w trakcie uroczystej wieczerzy Wigilijnej. Jak do tej pory „Echo Kresów” pozbawione było okazji kolędowania podczas Wigilii, gdzie przy stole zasiadły setki biesiadników. Mimo, że nie łączyły ich więzy krwi tworzyli przy stole jedną wielka rodzinę. Emeryci Grupy Azoty ZAK S.A. Kędzierzyn-Koźle, bo o nich mowa, byli tego popołudnia malowniczą grupą radosnych i serdecznych ludzi. Po wyjątkowych życzeniach Prezesa Grupy Azoty ZAK – Pana Sławomira Lipkowskiego łamano się opłatkiem, a na białym obrusie pojawiły się tradycyjne postne potrawy. Uczestnicy spotkania w Hotelu Solidaris wspólnie z nami śpiewali kolędy, te same, które śpiewa się w wielu polskich domach, a z wielkim zaciekawieniem słuchali tych zupełnie nowych. Uroczym akcentem był premierowy występ Agatki Ściegienko. Młoda wokalistka wraz z chórem wykonała kolędę „Jezus malusieńki” i swoim śpiewem wspierała cały repertuar kolędowy przygotowany specjalnie na ten szczególny dzień.

 Anna Woś

Gala Koncertu Kultur w obiektywie

Gala_Kultur_2019_164Chociaż emocje związane z Galą Koncertu Kultur już nieco opadły, warto jednak przypomnieć sobie te piękne chwile i rzucić okiem na naszą foto-galerię, w której umieszczamy zdjęcia z koncertu.

Zdjęcia w galerii umieszczamy dzięki uprzejmości pana Tomasza Potyma z Zakładu Fotograficznego Foto-Wenus mieszczącego się przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w Kędzierzynie-Koźlu. Jednocześnie informujemy, że wszystkie umieszczone w galerii zdjęcia można, w tymże Zakładzie Fotograficznym Foto-Wenus, zakupić.

Bezpośredni link do galerii.