Ostatnie informacje
Sponsor strategiczny


Kategorie
Archiwa
październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

„A KTO Z NAMI TRZYMA SZTAMY…”

Wiadomo, jak dalej piosenka mówi – „…temu lepi jak u mamy!” Czy tak było i tym razem? Mieliśmy wielką nadzieję, że tak! Do naszej kompanii trzymającej sztamę dołączył Chór „Żuravka” z Ostrowa koło Tarnopla. Dwadzieścia dwie osoby wraz z dyrygentem Stefanem Dżurowskim przyjęli nasze zaproszenie, przyjechali i zamieszkali w naszych domach. Wymęczonych podróżą, a zwłaszcza siedmiogodzinnym staniem na granicy przywitaliśmy gorącą strawą i otwartymi sercami. Kolejne dni pobytu wypełnione były po brzegi. Poznawanie uroków Opolszczyzny, a zwłaszcza naszego powiatu – to zasługa Wójta Gminy Pawłowiczki  Jerzego Treffona. W Pawłowiczkach pierwszy koncert Chóru „Żurawka” na polskiej ziemi i pierwsze niekończące się brawa. Zespół z Ukrainy „wyhaftowany” kwiatowymi ornamentami snuł muzyczne opowieści. Wspólne biesiadowanie pełne śpiewu, beztroskiej zabawy oraz łamania sobie języka i rąk wypełniło cały wieczór w „Naszym Dworku” w Dziergowicach. Gospodarze miejsca Państwo Grażyna i Leszek Krzywniakowie przeszli samych siebie w gościnności. To tu zawiązywały się zalążki bliskiej znajomości, a rozmowom nie było końca.  Korzystając z trwających Dni Miasta Kędzierzyn-Koźle mogliśmy również pokazać naszym gościom jak potrafimy się bawić na wolnym powietrzu przy świetle księżyca i rozgwieżdżonego nieba.

Niedzielny poranek rozpoczął się Mszą św., której oprawę muzyczną zapewnił Chór „Żuravka”. Po mszy w kościele św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej ukraińscy śpiewacy stanęli do koncertu. Gorący aplauz zdawał się nie mieć końca. Czas jednak działał na niekorzyść słuchających. Artystyczne obowiązki gnały nas wszystkich do Hali Sportowej w Kędzierzynie-Koźlu. W ramach XIV Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej koncertowaliśmy składanką najlepszych, kresowych melodii, Chór z Ukrainy rozbawił publiczność wiązanką ludowych piosenek i klasycznym repertuarem. Na zakończenie wspólnie odśpiewaliśmy repertuar po polsku i ukraińsku. Zgromadzona, pomimo oberwania chmury, widownia podziękowała zasłużonymi brawami.

Wiecznie młodzi duchem, ciągle głodni nauki tym razem postawiliśmy na języki obce. Zachęceni małym sukcesem w poznawaniu języka ukraińskiego uczymy się zuluskiego, angielskiego i czeskiego. Swoje talenty lingwistyczne chcemy zaprezentować  w Pradze na Międzynarodowym Praskim Festiwalu Chórów Lato 2017. Do udziału w tej ogromnej imprezie zakwalifikowało się ok. 115 chórów z całego świata. Polskę będą reprezentować tylko cztery zespoły. „Echo Kresów” wystąpi w dwóch konkursowych koncertach na scenach Pragi i dwóch koncertach pokazowych, m.in. na Placu Wacława gdzie zaprezentuje się ok. trzy i pół tysiąca osób śpiewając cztery utwory z obowiązkowego repertuaru. – Bedą to „What a wonderfull World, „Halleluyach”, „Siyahamba” i „Kacena Divoka”. Nasz zapał podchwycili chórzyści z Ostrowa. Wkrótce jedziemy do nich z rewizytą. Będzie okazja znów zaśpiewać jednym głosem. Nim to nastąpi musieliśmy w niedzielne popołudnie pożegnać naszych miłych gości. Pożegnanie trwało, trwało i trwało. Godziny uciekały, a serdecznościom i gromkim śpiewom towarzyszyły łzy, bo „…tak niedawno żeśmy się spotkali, a już pożegnania nadszedł czas.” Do zobaczenia wkrótce!

Anna Woś