Ostatnie informacje
Sponsor strategiczny


Kategorie
Archiwa
październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nowy sezon koncertowy chóru „Echo Kresów”

Za nami pracowity „kolędowy” czas, który rozpoczęliśmy już w grudniu. W styczniu z koncertem kolęd gościliśmy w kościele parafialnym p.w. Eugeniusza de Mazenod i w kościele parafialnym p.w. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu. Parafianie dziękowali nam za to, że przygotowaliśmy nie tylko tradycyjne kolędy, ale też bardziej lub mniej znane pastorałki.  Zakończeniem okresu kolęd był dla nas koncert w Naszym Dworku w Dziergowicach, gdzie po koncercie biesiadowaliśmy i kolędowaliśmy z mieszkańcami Dziergowic zaproszonymi przez właściciela, a zarazem przyjaciela naszego chóru, pana Leszka Krzywniaka.

Nadszedł czas odłożyć repertuar kolędowy do następnego grudnia i przygotować repertuar do nowych tras koncertowych. I tak już 17 lutego odbył się pierwszy w tym roku koncert na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Wałbrzychu. Warto wspomnieć, że Wałbrzych to miasto rodzinne naszego dyrygenta Adama Wołkowskiego. Tam się urodził, uczęszczał do szkoły i stawał pierwsze „muzyczne kroki”. Dlatego też przygotowania do koncertu były solidne, bo przecież „nie przyniesiemy wstydu naszemu Maestro”. W Wałbrzychu Adam z wielkim sentymentem pokazywał nam miejsce, gdzie mieścił się jego dom rodzinny. Niektórzy chórzyści też wspominali swe powiązania z Wałbrzychem.

Koncert chóru odbywał się w pięknej scenerii Teatru Zdrojowego w Szczawnie Zdroju. Przed koncertem odbyliśmy indywidualnie krótki spacer w okolicach Teatru Zdrojowego, za którym jest piękny Park Zdrojowy, obok też Pijalnia Wód Mineralnych i Zakład Przyrodoleczniczy. W budynku Korona Piastowska w roku 1938 przebywał poeta Zygmunt Krasiński, tu też urodzili się niemieccy pisarze: Carl i Gerhart Hauptmann. Obok Teatru Zdrojowego stoi rzeźba Henryka Wieniawskiego wykonana przez Roberta Sobocińskiego z okazji 50-go Międzynarodowego Festiwalu H. Wieniawskiego. Koncert chóru Echo Kresów spotkał się z wielkim zainteresowaniem wałbrzyskich Kresowian, mieszkańców i kuracjuszy. Warto wspomnieć, ze nasz maestro przeżywał chwile wzruszeń, podchodzili do niego szkolni i klasowi koledzy, którzy zapamiętali go wędrującego z akordeonem do szkoły muzycznej. Wałbrzyscy Kresowianie owacjami dziękowali za przywołanie wspomnień o Kresach, Lwowie i Orlętach. Naszym śpiewem wywoływaliśmy chwile zadumy, nostalgii i wzruszeń, a na koniec rozbawiliśmy skocznymi piosenkami lwowskich batiarów.

Maria Pławiak

Poniżej link do fotorelacji, która ukazała się w portalu walbrzyszek.com:

link do galerii