Ostatnie informacje
Sponsor strategiczny


Kategorie
Archiwa
październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

„Jedno jest niebo nad nami…”

IMGP7299_mI pod tym niebem już po raz czwarty, przy wypełnionej sali MOK „Chemik”, rozkwitały barwne kwiaty kultury. Piękno polskiej łąki bierze początek w różnorodności kwiecia, piękno kultury przedstawianej na IV Gali Koncertu Kultur w barwach programów czterech jej przedstawicieli.

Jak maki rozkwitło na scenie „Echo Kresów”. Zaszumiało ojczystą nutą, kresową mową i melodyką. Zapachniało chlebem, zawirowała radość życia, a nawet widzowie poczuli grzmot wiosennej burzy, kiedy Kresowiacy zaśpiewali „Siyahamba”. Gdzieś na widnokręgu zamajaczyły postaci biegnącej dzieweczki z uganiającym się za nią myśliwym. Wybrzmiało też po raz pierwszy „Hallelujah” Cohena niejako w podzięce Panu za urodzaj talentów.

W chwilę potem, łąka rozkołysała się chabrem i goździkami. „Don Vasyl Junior i Cygańskie Gwiazdy” przeniosły nas w tajemniczy świat taborów i miłości przy skrzących się polanach ognisk. Wieczorny wiatr unosił suknie tancerek, a skoczna muzyka dopełniała czarownych chwil. Kwiat jednej nocy zgasł, gdy zapachniało strawą. „Nasz Dworek” z Dziergowic i Restauracja „U Freda” z Kędzierzyna-Koźla serwowały pyszności kuchni romskiej, śląskiej, polskiej, niemieckiej i kresowej. „Koło Nowoczesnej Gospodyni” z Wójcic częstowało, wykonanymi przez siebie, ponad 1600 pierogami w kresowych smakach. Było po czym palce lizać, oj było! Jeszcze tylko śląskie kołocze i uczestnicy wędrówki po „łąkach” mogli poczuć pełnię sytości. Błogi stan zadowolenia przerwany został kwitnieniem stokrotek, a może szarotek. „Kwaśnica Bavarian Band” z impetem budzącej się natury zaprezentował kulturę niemiecką. Szlagry prosto z serca ponownie rozruszały widownię, która falowała całą swoją masą.

Ale oto bratkom udało się przebić przez powierzchnię ziemi – „Książę Lipin i przyjaciele”. Zmienił się klimat nad rozległym obszarem śląskich łanów. Zapanowała wieczorna wesołość bez bzyczenia owadów. Śpiew i wice – dwa nowe gatunki Violi tricolor – zawładnęły całością. Ten przepiękny korowód kulturalnego kwiecia poprowadzili niezastąpieni: Ariadna Miernicka i Wojciech Habela.

Czy ten urodzaj i takie plony byłyby możliwe bez mocnej ręki siewcy? Dobrze wiemy, że nie. Przyśniło się wszystko Adamowi Wołkowskiemu, który ze „zczworoną” siłą przekuł majaki senne w rzeczywistość. Bogini Ceres, tym razem w osobie Pani Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle Sabiny Nowosielskiej, otoczyła Honorową Opieką zasiew. Finansowanie wsparł Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle, a opiekę zapewnił MOK Kędzierzyn-Koźle. Siewca musi mieć jeszcze ziarno, które z nieba jednak nie spada. Szczodrą ręką rozsypali je: Starostwo Powiatowe, Grupa Azoty Kędzierzyn, Damen Shipyards Koźle, Miejskie Zakłady Energetyki Cieplnej w Kędzierzynie-Koźlu, Fotojoker Cewe, Video-Foto Tomasz – Foto Venus, Petrochemia-Blachownia S.A. Kędzierzyn-Koźle oraz M-Travel Michał Potoniec. Serdecznie dziękujemy!

Czy w przyszłym roku niebo nad Kędzierzynem- Koźlem rozbłyśnie wszystkimi konstelacjami gwiazd kultury? Bądźmy dobrej myśli i pełni nadziei. Wszak byłaby to piąta edycja. Zatem: do zobaczenia za rok!

Anna Woś