Ostatnie informacje
Sponsor strategiczny


Kategorie
Archiwa
wrzesień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

„Wiosna, kochani wiosna przyszła!”

gala_1Mimo, jesiennej aury, czającej się opłotkami pandemii, życie, jak przystało na wiosenną porę, odrodziło się w czwórnasób na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury „Chemik”. Cztery kultury, cztery zespoły z bagażem doświadczeń scenicznych i okazałą historią rozbudziły uśpiony w społeczeństwie głód niecodziennych wrażeń.

Ryszard Kapuściński pisał, że „największą trudnością, ale i największym osiągnięciem jest uczynienie z kariery normalnego procesu życia i tworzenia. To znaczy,że kariera nie służy mi do kariery, ale jest mi pomocna w lansowaniu i upowszechnianiu tych wartości, idei i myśli, które chciałbym,by dotarły do odbiorcy. To jest wielka wartość,że sprzyja temu, by można było, podzielić się pewnymi wartościami ze światem.” Myśl zawarta w jego wypowiedzi przyświecała całemu wydarzeniu jakie miało miejsce 20 listopada 2021 w Kędzierzynie-Koźlu. Wszyscy uczestnicy Piątej Gali Koncertu Kultur i Jubileuszu Dziesięciolecia istnienia Chóru „Echo Kresów” dzielili się tym, co mają najcenniejszego w swojej karierze, w swojej tradycji, w swoim dorobku. Od pięciu lat udowadniamy możliwość tworzenia wspólnoty przy tak wielu różnicach. Wspólnoty opartej na tolerancji tego co na co dzień wydaje się nie do przeskoczenia. „Lansujemy” przenikanie się kultur w naszym ciekawym społeczeństwie. Reprezentanci kultury Kresowej – „Echo Kresów” z racji swojego jubileuszu rozpoczęli koncert i przedstawili charakterystyczny repertuar jakim przez dekadę podbijali sceny krajowe i zagraniczne. Dyrygent, a zarazem pomysłodawca Gali Koncertu Kultur – Adam Wołkowski tak ułożył program, by widzowie mogli docenić talent Chóru i jego aktywnych solistów: Grażyny Bardeckiej, Ireny Florek, Danuty Mikody, Katarzyny Pańczyszyn, Marii Pławiak, Małgorzaty Skrzypczak, Anny Woś, Jerzego Florka, Feliksa Przeradzkiego, Jerzego Zabłockiego oraz debiutującego Zbigniewa Bobko. Trudno nie wspomnieć o gratulacjach, życzeniach i serdecznościach kierowanych do Jubilatów od Sponsora Strategicznego – Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle, Współorganizatora – Starostwa Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego oraz Sponsora Głównego – Grupy Azoty ZAK S.A. Każdy z chórzystów otrzymał wydawnictwo okolicznościowe, ilustrujące dziesięciolecie działalności chóru, „Wspomnienia na czasie” z osobistą dedykacją Pani Sabiny Nowosielskiej – Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle. A co było dalej? Dalej czas integracji nabrał tempa. Dziś trudno ludziom narzucić jedną narrację w pojmowaniu dobrego współistnienia. Jednak sprawdzoną drogą okazało się podanie widzom na bogato zdobionym półmisku kultury – czterech grup etnicznych. Poznawanie kultury, muzyki, tańca i kuchni oto gotowa recepta na wzajemne zrozumienie. Skoro wiosna ożywia naturę, więc na estradę z przytupem wkroczył zespół Terne Roma wraz z liderem i solistą w jednym – Bogdanem Trojankiem. Nietuzinkowa to postać, jego życie to gotowy scenariusz na ciekawą sztukę. Własnym talentem i ciężką pracą przełamuje stereotypy dotyczące Romów. I szczerze mówiąc udaje mu się! Sam mówi: -Mój dom to Polska! Tym razem grupa „Białego Cygana” rozkołysała widownię falą kolorowych sukien, tańców pełnych temperamentu, muzyką i śpiewem pamiętającym dawne tabory.

Barwne muzyczno-taneczne show zakończyło pierwszą część V Gali Koncertu Kultur. Antrakt stał się dla gości Imprezy okazją do muskania zmysłów smaku. W holu Miejskiego Ośrodka Kultury rozłożyły swoje specjały kuchnie śląska, niemiecka, kresowa i romska. Każdy znalazł małe co nieco dla siebie. Czas dogadzania podniebieniom zakończyło brawurowe wejście zespołu „Kwaśnica Bavarian Band”. Wiosna zapachniała tyrolską szarotką. Kultura niemiecka jodłowała z zapałem godnym rodaków bawarskiego księcia Ludwika. Wystarczyło zamknąć oczy i oddać się marzeniom, a już do uszu dochodziły wiązanki towarzyszące uroczystościom Oktoberfest. Z Bawarii na Śląsk droga prosta ludkowie! Z szerokim uśmiechem, śpiewem, monologami i satyrą wystąpił Kabaret Grzegorza Poloczka. Rozśmieszanie publiczności wzięli sobie za zadanie przedstawiciele kultury śląskiej. „Gorol, Hanys, dwa bratanki i do bitwy, i do szklanki” – myśl przewodnia śląskiego występu nie pozostawiała komentarza. Nikt z widzów nawet nie zauważył jak minęły trzy godziny. Przy dobrej zabawie w doborowym towarzystwie czasu się nie liczy. Tak tez było i tym razem. Finał przeszedł nasze oczekiwania. Wszyscy społem odśpiewali przebój Krzysztofa Krawczyka – „ Jak przeżyć wszystko jeszcze raz”. Jak przeżyć wszystko jeszcze raz?
Jak ocalić ginący czas? Czy ktoś wie? Wiemy!!! Przyjdźcie za rok! Tylko z nami przeżyjecie wiosnę w środku jesieni. Wdzięczni szczodrym rękom kłaniamy się nisko! Szczególne podziękowania należą się od nas nieocenionym konferansjerom. Bez nich wydarzenie nie miało by odpowiedniej oprawy, klasy i poziomu. Ariadnie Miernickiej i Wojciechowi Habeli rączki całujem!

Pamiętajcie kochani do 18 grudnia możecie uczestniczyć w naszym dziesięcioletnim życiu oglądając siostrzane wystawy prezentowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Galerii „ Z książką w tle” ( główna siedziba biblioteki , I piętro) oraz w Galerii „Odrzańskie Ogrody” (parter).

Do zobaczenia!

Anna Woś