Ostatnie informacje
Sponsor strategiczny


Kategorie
Archiwa
październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Chór „Echo Kresów” zdobył Kraków!

trophyPo przebrnięciu przez eliminacje nasz chór „Echo Kresów” Miejskiego Ośrodka Kultury w Kędzierzynie-Koźlu pod patronatem Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich we Wrocławiu, w dniach 20-21 września, brał udział w finale Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Lwowskiej i Bałaku Lwowskiego Kraków 2014.

Przesłuchanie finałowe odbywało się w kino-teatrze „Wrzos”. Poziom był bardzo wysoki, występowali najlepsi z całej Polski , a także nasi soliści Feliks Przeradzki i Józef Drozdowski oraz 23 osobowy chór „Echo Kresów” (zgodnie z regulaminem, mogły wystąpić chóry do 23 osób). Profesjonalne Jury – znawcy teatru i muzyki, po 6 godzinach prezentacji przyznało miejsca i nagrody w zależności od danej kategorii.

W kategorii osób dorosłych – piosenka, wyróżnienie otrzymali nasi soliści Józef Drozdowski oraz Feliks Przeradzki, którzy w konkursie śpiewali z akompaniamentem 23 osobowego chóru „Echo Kresów”. Na podkreślenie zasługuje fakt, że pierwszą nagrodę zdobyła studentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Ku naszemu zaskoczeniu przewodnicząca Jury poświęciła nam najwięcej czasu,       uzasadniając przyznanie specjalnej nagrody, równorzędnej z pierwszym miejscem. Jury określiło nasz występ       jako „ rewelację festiwalu”, podkreślając wysokie uznanie za piękne brzmienie, aktorski wyraz sceniczny, profesjonalizm wykonawczy (a przecież my jesteśmy amatorami) ale to nie wszystko… Jury podkreślając wysoki poziom prezentowany przez wykonawców, przyznało specjalne wyróżnienie dla prowadzącego chór „Echo Kresów” oraz tytuł najlepszego akompaniatora Adamowi Wołkowskiemu, wyraziło podziw i najwyższe uznanie za dyrygenturę, nowatorską, ciekawą aranżację oraz profesjonalizm sceniczny. Zespół w tym momencie odśpiewał 100 lat, co podchwycili inni wykonawcy, spiesząc z gratulacjami. Tego nikt się nie spodziewał.
Dzień drugi to próba i koncert laureatów w Pięknej sali widowiskowej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, o godz. 17:00 – wstęp biletowany. W koncercie wystąpili nasi soliści i chór śpiewając dwie wybrane przez Jury piosenki. Otrzymaliśmy brawa na stojąco. Niestety bisy nie mogły być wykonane. Na zakończenie wspólne zdjęcie wszystkich nagrodzonych wykonawców na scenie tzw: sesja dla mediów z gwiazdą festiwalu Andrzejem Rosiewiczem. Po naszym występie, przez co najmniej pół godziny chór „Echo Kresów” oraz dyrygent byli oblegani przez gratulujących nam widzów, ludzi teatru i opery. Gratulacje! składała nam również diva Opery Krakowskiej Pani Aleksandra Sotnicka – sopran, która zaproponowała wspólny projekt artystyczny z chórem.

Kędzierzyn-Koźle w tych dniach był na ustach Krakowian i nie tylko. Nie ukrywamy, że dla nas były to miłe chwile, ale staraliśmy się dać z siebie wszystko..

Przed nami dalsze wyzwania, między innymi Warszawa !

 

Chór „Echo Kresów”

Dyrygent Adam Wołkowski