Ostatnie informacje
Sponsor strategiczny


Kategorie
Archiwa
październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Gwiazda wieczoru

Senioriada_final_1200px

  • Relacja fotograficzna już jest w galerii – Nysa – Senioriada 2014.
  • Relacja filmowa już jest! Nyska Senioriada 2014 – Kronika Filmowa.

    Wyjątkowe zjawisko „muzoteorologiczne” udało się tylko nielicznym zaobserwować 15 listopada na wieczornym, granatowym niebie kultury. Gwiazda wieczoru – „Echo Kresów”, odkryta i nazwana przez sławnego znawcę tematu – „artystoma” – Adama Wołkowskiego zajaśniała swoim pełnym blaskiem na deskach Nyskiego Domu Kultury, podczas finałowego koncertu I Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Amatorskiej Seniorów.

Seniorzy z całej Opolszczyzny przez dwa dni prezentowali swoje umiejętności. Nyską „Senioriadę” wygrało sześciu finalistów. I oni, kolejny raz, w trakcie wieczornej gali, mogli zaistnieć na scenie, odebrać nagrody i posłuchać  półtoragodzinnego występu „Echa Kresów”. Od kresowej zadumy do szalonej, batiarskiej pacałychy. Od dostojnego marszu do zwariowanych podskoków. Były znane i mniej znane szlagiery kresowej kultury. Nie zabrakło „bałaku” w wykonaniu solistów chóru.

Wypełniona po brzegi sala widowiskowa Nyskiego Domu Kultury nagrodziła nas owacjami na stojąco i koniecznymi bisami. Wśród widzów znalazła się Pani Dyrektor MOK w Kędzierzynie-Koźlu – Beata Malajka. Ona także nie kryła swojego zadowolenia.

Dziękujemy za zaproszenie! Było nam na Waszym nyskim „niebie” jak u Pana Boga za piecem, aż żal było wyjeżdżać. Kto nie wierzy, niech zapyta księżyca, tego co urządzał sobie pogawędki z Władą Majewską:

…Ta joj – to pan? To ty?
Powiedz mi – niech pan mi powie,
Co słychać? Czy pan zdrów?
Pan teraz tu? Nie we Lwowie?…
Ta co pani gada?
Taż ja tam po Lwowie co nocy szpaceruję,
Od bramy do bramy, jak pies tak waruję…
I srebrzę i złocę, uważam i czuwam,
I w każdym zaułku i na każdym zakręcie
Pilnuję tego Lwowa – na wasze przyjęcie!…
Więc ja wyciągam ramiona –
A on na górze lśni –
I wołam jak jakaś szalona:
Księżycu!! Powiedz mi!…

Ta zapytajcie księżyca, ta on wszystko wi! Ta joj!