Ostatnie informacje
Sponsor strategiczny


Kategorie
Archiwa
wrzesień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Historia Chóru

DSC02393Chór ” Echo kresów” powstał z inicjatywy Kresowian z Kędzierzyna-Koźla, w listopadzie 2011 r. Jego założycielem jest Adam Wołkowski: muzyk, kompozytor, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach.

Zespół  rozpoczął swą działalność jako chór mieszany, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Kędzierzynie – Koźlu. Od czerwca 2014 r. Głównym Patronem Zespołu jest Zarząd Główny Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich we Wrocławiu.

Członkowie chóru to w 70% osoby urodzone na terenie Kresów Wschodnich, przeciętna wieku około 68 lat. Pomimo tego, że średnia wieku jest wysoka, są pogodną i roześmianą grupą artystyczną, która śpiewając w zespole, przeżywa drugą młodość.

Prowadzący dyr. Adam Wołkowski jest jednocześnie akompaniatorem (akordeon, fortepian) oraz aranżerem wszystkich utworów .

W czasie 5-cio letniej działalności, chór może pochwalić się nadspodziewanymi sukcesami, biorąc udział w prestiżowych Ogólnopolskich Festiwalach, wygrywając do nich eliminacje i osiągając w finałach czołowe lokaty i uznanie w całym Kraju. Oprócz repertuaru konkursowego Chór „Echo Kresów” posiada repertuar koncertowy, który podczas półtoragodzinnej prezentacji na scenie przenosi publiczność w atmosferę lwowskiej ulicy, powodując wzruszenie i radość, wynikającą ze wspaniałych dialogów, monologów oraz skeczy pełnych humoru, przeplatanych wspaniałą piosenką lwowską, w wykonaniu solistów i chóru „Echo Kresów”. Zespół występował w różnych miastach Polski, dając kilkadziesiąt koncertów, zbierając owacje na stojąco, niejednokrotnie bisując przy pełnych salach publiczności.

Ze znaczących występów wymienić można koncerty w Krakowie, koncert w Sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem, w Łagiewnikach, Warszawie i Częstochowie, w Zielonej Górze na Winobraniu, w Zabrzu, Bolesławcu, Wrocławiu oraz Opolu.

Chór  „Echo Kresów” posiada w swoim repertuarze kilkadziesiąt pieśni kresowych, kolędy, a także pieśni patriotyczne, na 4-5 głosów, w opracowaniu autorskim prowadzącego zespół Adama Wołkowskiego.

Chór zdobył nie tylko uznanie polskiej publiczności, ale także uznanie fachowców muzyki chóralnej. Efektem tego jest ponad 40 koncertów oklaskiwanych na stojąco, w różnych miastach Polski w 2015 roku.

Główne osiągnięcia chóru:

  • Główna nagroda – Laureat Ogólnopolskiego XIV Festiwalu Polszczyzny i Pieśni Kresowej „ Wielkie Bałakanie” 16-17 czerwca Żary 2012, 2013, 2014 i 2015 oprócz chóru laureatami zostaje 3 solistów, a w 2015 Na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Polszczyzny i Pieśni Kresowej „Wielkie Bałakanie” Żary 2015 chór ponownie sięga po laury nie tylko w kategorii chórów, ale także solistów, również Adam Wołkowski zostaje uhonorowany specjalną nagrodą za wysoką kulturę muzyczną prowadzonego chóru, oraz nowatorskie aranże wykonywanych utworów.
  • Wyróżnienie (I, II, III nagrody nie przyznano) na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Lwowskiej -Kraków 2012 oraz wyróżnienie dla chóru i 2 solistów w 2014 r.
  • II miejsce w X Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Seniorów „TERAZ MY” w Warszawie 17-18 listopada 2012, a w 2015 na tym samym Festiwalu, chór oraz solistka zdobywają wyróżnienia
  • I Miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni Kresowej w Łosiowie w 2013 r. Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego.
  • Nagroda Prezydenta Miasta Kędzierzyna-Koźla za wybitne osiągnięcia w promocji Miasta i Regionu Opolskiego za rok 2014
  • Główna nagroda na XXII Festiwalu Piosenki Kresowej „KRESOWIANA 2014”, W Gorzowie Wielkopolskim. Sukces ten Chór powtarza w 2015 oraz 2016 roku. Jednocześnie na XXIV Festiwalu „KRESOVIANA 2016”, laureatami głównej nagrody zostaje troje naszych solistów: Anna Woś, Feliks Przeradzki i Jerzy Zabłocki (Adam Wołkowski otrzymuje nagrodę specjalną za akompaniament i dyrygowanie chórem).
  • II Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego na Wojewódzkim Przeglądzie Chórów ‘’Łosiów 2015”.
  • W 2015 r. dyrygent Adam Wołkowski otrzymuje prestiżową nagrodę wraz ze Statuetką Zasłużonego Animatora Kultury. Nagroda przyznawana jest przez Kapitułę, a wręczył ją Marszałek Województwa Opolskiego.
  • W tym samym roku chór „Echo Kresów” nominowany został do nagrody Strażnika Dziedzictwa Narodowego RP, przyznawanej przez Kapitułę Senatu RP i daje 49 półtoragodzinnych występów w różnych miastach Polski.
  • W sierpniu 2016 Chór „Echo Kresów” odbiera w Częstochowie, na Światowym Kongresie Kresowian, PREMIUM HONORIS CRESOVIANAE za wybitne zasługi na rzecz przywracania narodowej pamięci historii kresów, polskiej kultury i tradycji.

Ważnym osiągnięciem chóru było nagranie w 2015 r. długogrającej płyty CD pod tytułem „Kraj Rodzinny Matki Mej”, w profesjonalnym studio Radia Katowice.

Zaszczytem dla chóru Echo Kresów” był występ 5 lipca 2015 r., na XXI Światowym Kongresie  Kresowian na Jasnej Górze w Częstochowie, gdzie zespół śpiewał na Mszy Św. oraz dał godzinny koncert dla przybyłych tam pielgrzymów z całego świata.

Chór „Echo Kresów” stał się emisariuszem kędzierzyńsko – kozielskiej kultury, ambasadorem Kultury Kresowej, wysoko cenionym i znanym polskiej publiczności. Stoi na straży Kultury Dziedzictwa Rzeczpospolitej  Polskiej, chroniąc przed zapomnieniem bogatej i bolesnej Historii Kresów, przekazując muzycznie dorobek Kultury Kresowej młodym pokoleniom.

Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru „Echo Kresów” w Kędzierzynie-Koźlu działa jako organizacja pożytku publicznego, na rzecz chóru, organizując koncerty oraz pozyskując środki finansowe, które przeznaczane są na działalność merytoryczną i artystyczną, 40 osobowego chóru (przede wszystkim na opłaty transportu na festiwale, konkursy, koszty noclegów, wyżywienia, koszty organizacji Gal Kresowych, zakup strojów oraz sprzętu muzycznego, gażę sekcji muzycznej, organizację warsztatów muzycznych, zakup materiałów nutowych i innych niezbędnych rzeczy, bez których tak wysokie osiągnięcia artystycznych chóru „Echo Kresów” nie byłyby możliwe).

Płyta wydana przy pomocy Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle, Starostwa Powiatowego Kędzierzyna-Koźla oraz Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich we Wrocławiu pod tytułem „Kraj Rodzinny Matki Mej”,  trafiła i jest słuchana w USA, Kanadzie, Argentynie, Brazylii, Nowej Zelandii i Australii oraz wielu krajów Europy (płyty wysyłane są na zamówienie).

Chór „Echo Kresów” swoją działalnością i wysokim poziomem artystycznym promuje nie tylko rodzinne miasto Kędzierzyn–Koźle, ale i Województwo Opolskie.

26 listopada br. chór „Echo Kresów” podczas Koncertu Czterech Kultur będzie obchodził 5 lat swojej kulturalnej działalności.

 

 

Kontakt z zespołem :

 Adam Wołkowski – dyrektor Chóru „Echo Kresów” Kędzierzyn-Koźle

tel: 605081831 , 774821912

e-mail: adam.wolkowski[at]wp.pl

 


Czytaj więcej: » O Chórze | Osiągnięcia